Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare care tine loc de acordul tatalui pt emigrare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare care tine loc de acordul tatalui pt emigrare mama cu, copil minor incredintat

Buna seara!

Tatal a refuzat sa-si dea acordul pt emigrarea minorului incredintat fostei sotii - acordarea vizei de intrare/imigrare in tara non-UE este conditionata de acest acord sau, in lipsa lui, de existenta unei hotarari judecatoresti definitive "care sa inlocuiasca acceptul tatalui".
Mama a initiat actiune in instanta, la Judecatorie sentinta a fost favorabila mamei - deci si copilului, tatal a facut apel, completul de la Tribunal a schimbat in tot sentinta initiala si a dat castig de cauza tatalui.
Motivul - pe scurt - mama nu a facut dovada existentei unei locuinte si a unui loc de munca in tara respectiva :-/ si nici ca minorul va beneficia de pregatire scolara acolo #-o in conditiile in care mama a depus probe privind acceptul unor rude de a le gazdui (document "legalizat" la consulatul roman din tara respectiva), contacte privind un loc de munca, dovezi ale capacitatii morale si financiare de a sustine emigrarea; tatal nu are stabilit program de vizita a minorului, nu tine legatura cu acesta, locuiesc in localitati diferite.
Cum sa explici "onoratei instante" procedura de emigrare mai mult decat prin depunerea la dosar a cerintelor oficiale? Mai mult decat prin depozitii repetate pe parcursul a 20 luni de derulare a proceselor, audieri repetate ale mamei si chiar ale minorului? "Nu s-a dovedit niciun demers oficial in privinta emigrarii ci doar obtinerea unor informatii in acest sens" - demers oficial presupune trimiterea unui dosar incomplet fara acest acord si deci automat respins. Cum sa le fac sa inteleaga pe distinsele judecatoare ca nu se obtine o locuinta si un loc de munca "prin corespondenta" la mii de km distanta si in eventualitatea unei emigrari?

Poate suna patetic mesajul meu, dar va rog sa ma credeti ca nu stiu ce argumente sa mai aduc in recursul pt care am mai putin de 15 zile termen de inaintare.
Daca v-ati intalnit cu o situatie similara, daca aveti vreo sugestie, sfat, idee, cunostinta despre o speta asemenea si modul de rezolvare, va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat.
Motivati recursul in fapt si in drept si apoi incercati sa convingeti oral instanta de recurs.
In mod sigur veti gasi argumente in timp.
mca a scris:

....acordarea vizei de intrare/imigrare in tara non-UE este conditionata de acest acord sau, in lipsa lui, de existenta unei hotarari judecatoresti definitive "care sa inlocuiasca acceptul tatalui".
....

Despre ce tara e vorba? O decizie de incredintare a minorului catre mama care ii permite in mod normal sa ii faca pasaport minorului si sa il scoata din Romania fara acordul tatalui...nu e suficienta pentru autoritatile acelei tari? Merci.
pasaport poate sa faca si sa plece cu minorul in baza hotararii de incredintare, dar sa se stabileasca in acea tara, unele autoritati, la depunerea dosarului, cer expres acordul tatalui

Pentru locuinta - daca rudele v-au dat un document privind acceptul de a va gazdui, de ce nu faceti un contract de inchiriere cu ele si sa il depuneti la dosar?
m_ella2005 a scris:

Pentru locuinta - daca rudele v-au dat un document privind acceptul de a va gazdui, de ce nu faceti un contract de inchiriere cu ele si sa il depuneti la dosar?

Da,sub aspect probatoriu va poate ajuta acest lucru.
Oricum,faptul ca dosarul nu a fost respins de ambasada este un aspect foarte bun
Cu locuinta instantele au o anumita temere.Cam aceasta pare sa fie singura problema f mare in instanta de recurs.
Mai exista la un moment dat si o problema cu inadmisibilitatea unei astfel de actiuni dar sper ca instantele au inceput sa isi schimbe optica...

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat